Hipertermia

Hipertermia całego ciała – podczerwień filtrowana wodą

Hipertermia Całego Ciała w przypadku organizmu stałocieplnego polega na przełamaniu naturalnej termoregulacji. Kiedy gorączka jest endogenna (np. jako naturalna reakcja na infekcję) wzrost temperatury jest wywołany przez pirogeny takie jak interleukina 1β, interleukina 6 oraz interferon α, które oddziałują bezpośrednio na obszar odpowiedzialny za termoregulację w ośrodkowym układzie nerwowym. Kiedy jednak temperaturę podnosi się egzogennie, w organizmie uruchamia się mechanizm termoregulacji, który „walczy” o powrót do temperatury standardowej (u człowieka ok. 36,5 stopni Celsiusa).

Według obecnego stanu wiedzy, najlepszą metodą przełamania mechanizmu termoregulacji u ludzi jest zastosowanie podczerwieni A, tj. światła podczerwonego w paśmie od ok. 740 nm do ok. 1600 nm. Podczerwień o częstotliwości fal powyżej 1600 nm jest nazywana podczerwienią B i C i nie nadaje się do stosowania w hipertermii.

Jak działa podczerwień A w kontakcie z ciałem człowieka?

W bardzo wielkim skrócie skóra ludzka, w swoich wierzchnich warstwach (naskórek i warstwa podstawna) jest dla podczerwieni A niemal przezroczysta, przepuszcza ją nie nagrzewając się zbytnio. Większość energii promieniowania podczerwieni A dociera zatem do głębiej położonej skóry właściwej oraz tkanek podskórnych, które są bogato unaczynione, przez co krwioobieg pochłania energię cieplną i rozprowadza ją po całym organizmie niczym płyn w układzie chłodzenia.

Wg Rudolf Borchert i Werner Jubitz

W porównaniu do podczerwieni A na przykład tradycyjna sauna podnosi temperaturę organizmu o wiele mniej efektywnie: najpierw musi się ogrzać naskórek i warstwa podstawna (przy czym 45°C to maksymalna możliwa temperatura), a te warstwy z kolei ogrzeją skórę właściwą i naczynia. Pomimo iż osoba poddana saunie odnosi wrażenie gorąca i przechodzi związany z tym stres cieplny, w rzeczywistości proces podniesienia temperatury całego organizmu o +1°C wydłuża się wielokrotnie w czasie. Osiągnięcie rzeczywistej temperatury w całym ustroju na poziomie 38,5°C trwałoby w tradycyjnej saunie ponad dwie godziny.

Zasada filtracji podczerwieni przez wodę opiera się na fakcie, iż transmisja względna skóry dla światła jest, w paśmie podczerwieni A bardzo zbliżona do transmisji wody.

Mechanizm filtracji podczerwieni wodą

Tak zwana „sauna na podczerwień” korzysta z tej samej zasady, jednak nie nadaje się do przeprowadzenia prawdziwego zabiegu medycznego, bowiem do tego konieczny jest precyzyjny monitoring temperatury. Aparat IRATHERM®1000 jest pod tym względem w pełni wyposażony.

Najprawdopodobniejszym wyjaśnieniem naukowym podobieństwa transmisji wody do transmisji skóry jest fakt, iż organ ten, wykształcony przez miliony lat ewolucji dostosował się do światła słonecznego docierającego do powierzchni ziemi poprzez nasączoną wilgocią atmosferę. Filtrowanie podczerwieni wodą odtwarza więc naturalne zjawisko przyrody.

HT Systems

ul. Belgradzka 5
02-793 Warszawa

+48 22 300 91 85

info@htsystems.com.pl

HT SYSTEMS - dystrybutor/distribution

Godziny pracy biura:

Poniedziałek - piątek
od 8:00 do 18:00